Kepame beigelius, kad legenda vėl būtų gyva

Vieną popietę Londono Brikleine sėdėjo beigelį valgantis vyrukas. Jis buvo Artūras – šefas pagal profesiją ir gatvės maisto mėgėjas pagal pašaukimą. Aukštosios virtuvės Artūras buvo jau atsikandęs, o bekramtant riestainį jį aplankė idėja fiks: sugrąžinti beigelius į Lietuvą. Juk tai idealus gatvės maistas – patogus valgyti, sotus, nepretenzingas, bet tikrai neprastas. Taip gimė Pinup Bagels – iš vieno kąsnio, su didele meile ir draugų pagalba.

Atvykę prie Pinup Bagels autobusiuko rasite bent kelių rūšių beigelių su įdarais, skirtais mėsėdžiams, žuvies mėgėjams, vegetarams ir smaližiams. Rimčiausias iš pastarųjų – jau minėto Brikleino įkvėptas jautienos beigelis su 2 dienas šefo marinuota, 24 valandas sous vide virta jautiena, marinuotais agurkėliais ir garstyčiomis. Žodžiu, žanro klasika su keliomis laisvo stiliaus natelėmis.

Pinup beigelius kepame senoviniu autentišku būdu – orginalioje malkinėje krosnyje ant ąžuolinių lentų. Didesniuose susibūrimuose mus rasite su visa krosnimi ant ratų, tad galėsite stebėti gaminimo procesą.

Spalvotą beigelmobilį sutiksite Open Kitchen, festivaliuose, miestų šventėse arba galite tiesiog pasikviesti pas save. Informacija apie artimiausius renginius – FB arba kalendoriuje.

Beigeliai – mada, kurią Vilnius davė Niujorkui, o pats trumpam pamiršo

Prieš tapdami kone kultiniu maistu JAV ir Anglijoje, beigeliai buvo mėgstami ir Lietuvoje. Dažniausiai čia ir visoje Rytų Europoje juos kepė žydų kepėjai. Kiekvienas save gerbiantis miestietis žinojo, kas yra geras beigelis. Ir žinojo, kur tokį rasti. Sakoma, jog tarpukariu kiekvienas Lietuvos miestas turėjo bent vieną beigelinę.

Kartu su emigracijos banga beigeliai pasiekė Niujorką. Kai dėl okupacijų Lietuvoje mielinių riestainių šlovė buvo bebaigianti išblėsti, kitapus Atlanto jų paklausa augo kaip ant mielių. Kiekviename aveniu, kaip ir ant kiekvieno kvartalo kampo, steigėsi beigelinės.

Dėl beigelių lengvai pamišę niujorkiečiai madą paskleidė ir į kitus miestus. Bostone, Londone, San Franciske ir kituose miestuose beigeliai netruko tapti gatvės maisto legenda.